Një leksion i rëndësishëm i mësuar nga një amerikan!

New York, një djalë i ri hyn në një bankë.

I thotë oficerit të kredisë se ka nevojë të marrë hua një shumë prej 5000$ për të bërë një udhëtim dy javor në Europe.

Oficeri i kredisë i thotë se banka ka nevojë për një kolateral për kredinë.

Kështu, djaloshi i zgjat çelsat e Ferrarit të tij, të parkuar para bankës.

Oficeri i kredisë i jep atij 5000$.

Djaloshi ikën dhe oficeri i i kredisë, i kënaqur me rezultatin e punës së tij, merr Ferrarin dhe e parkon në garazhin e bankës.

Pas dy javësh kthehet djaloshi nga udhëtimi dhe paguan kredinë e tij, plus 26.92$ interes.

Oficeri i kredisë i thotë djaloshit, “Dua t’ju falenderoj që zgjodhët të bëni biznes me ne, por… jam kurioz. Ndërkohë që ju ishit me pushime unë bëra disa kërkime, dhe doli që ju jeni një multimilioner. Nuk e kuptoj pse e morët mundimin për të marrë hua 5000$, kur ju keni aq shumë para.”

Djaloshi përgjigjet, “Po ku tjetër në New York mund të parkoja Ferrarin tim me 2$/ditë dhe të pretendoja ta gjeja prapë kur të kthehesha?”

Thelbi ku dua të dal…

 

Tregohuni të zgjuar!

 

Gjithmonë përpiquni të nxirrni maksimumin nga paratë tuaja – pavarësisht se sa pak mund të jenë.

Që do të thotë.

Paratë që i keni fituar me aq shumë mundim, shpenzojini në mënyrë sa më TË MENÇUR!

Gjithmonë do ketë gjera xixëlluese nëpër vitrina që duan t’ju prishin mendjen, por kjo s’do të thotë që duhet t’i blini të gjitha.

Herën tjetër që do të kaloni para këtyre dyqaneve, ju rekomandoj diçka.

Mendoni një çast.

Ndaloni.

Mendoni, po mendoni.

Pastaj pyetni veten “Më nevojitet vërtet kjo gjë?”

“A do të më bëjë kjo gjë që të performoj më mirë?”

Apo “do të më shpërqëndrojë kjo gjë mua?”

Pra, edhe një herë!

Çështja është…

Mos merrni vendime irracionale blerjeje.

Shpenzoni para vetëm për gjëra të cilat do të përmirësojnë atë se çka ju po bëni.

Gjithësesi, kjo ishte gjithçka që kisha për sot.

Uroj të kaloni një ditë të këndshme.

Advertisements

Këndështrimi ynë krijon botën tonë

Psikologet thonë se çdo gjë ndodhet në trurin tonë. Çdo mendim apo oportunitet, çdo e keqe apo e mirë. Edhe pse, sapo e kemi lexuar jemi dakorduar me ta, direkt disa momente me vonë nuk e kemi konsideruar të vërtetë për veten tonë. Një konflikt i pashpjegueshëm na ndodh sa herë qe përballemi më një mendim, me një oportunitet apo një vendim. Nga njëra anë mendja ka konsideruar të gjithë faktorët e realizueshmërisë dhe na tregon se duhet të vazhdojmë më tej, nga ana tjetër ndërgjegjia jonë na ngadalëson, pasi vë në funskionim të gjitha frikërat e akumuluara brez pas brezi dhe të futura thellë në vetëdije.

Megjithatë unë i qendroj mendimit se jemi ne vetë ata që e kemi në dorë realitetin tonë. Ndaj, per sot ju sugjeroj: mendoni pozitivisht.

11108855_10153400629252863_254306730761826742_n

9 Female and Male Body Types

You remember about our gallery about human body types, right? Well, you may consider this as a sequel to it. Here you’ll see the funniest representations of the woman body types. And we didn’t forget about men, of course. You’ll now see the body type frenzy in this gallery, buckle up!

1- Girls Body Sizes 

1

 

Take care of your skin. Learn more…

 

Let’s start off with the real life examples of the woman body types we once shared as sketches. Pick the one that suits you the most.

2- Where’s the watermelon?

2

…or maybe doughnuts?

3- Male vs Female

3

Here see the male counterparts of female body types. Match your body with your darling’s.

4- Men’s body type classifications are simpler

4

What? Are there only 3 types for males?

5- Ha! This just made it easier for you, girls.

5

…or more inadequate?

6- Love your body

6

It’s all that matters. Be confident about it.

7- Poor bananas

7

You know some bananas too, amirite?

8- For a better cleavage…

8

No matter what type your body is, you may maximize your cleavage with this simple trick!

9-  5 MORE and we’re done

9

Here, the butch girl or the first one from the right? What’s your choice?

 

Source… http://www.goonfeed.com/

What is SPF—and How Does It Work?

MH-ask-spf

Më shumë në seksionin  Anti Rrudhë këtu


 

From premature wrinkles to full-blown melanoma, the effects of that painful red sunburn can leave lasting damage. Because skipping that midday swim or Saturday afternoon ball game simply isn’t an option, it’s crucial to know how to protect your skin against the sun’s harmful rays.

SPF stands for sun protection factor, which measures the amount of time you can spend outside before the sun-blocking effect wears off. So if you use SPF 15, your skin can stand the sun for 15 times longer than it would be able to unprotected. There are two types of damaging ultraviolet rays: UVB and UVA. In a nutshell, UVB exposure has here-and-now consequences, such as sunburn. UVA generates long-term effects—wrinkling and aging, according to the American Melanoma Foundation. Experts recommend using at least SPF 15. Opt for a sunscreen labeled “broad spectrum,” meaning it will shield your skin from both UVB and UVA, such as Jack Black Sun Guard Sunscreen SPF 45.

Timing is everything. Regardless of which type of blockage you use, it should be reapplied every two hours—more if you go for a swim or if you work up a sweat. For more active guys, try Coola Sport SPF 30 Unscented Sunscreen Spray. To get the full effects, rub it in generously. Apply an ounce per sitting—about the size of your thumb. SPF isn’t just in sunscreen, either. Certain sunglasses and types of clothing—check out the L.L. Bean BeanSport Polo with UPF 50+—can also offer added armor.

Sunscreen and sunblock are not created equal, however. They both have different approaches to how they protect your skin from the sun. Sunscreen chemically absorbs the harmful rays before they can hit your skin. It is transparent and needs 30 minutes to absorb before it is effective. Sunblock, on the other hand, deflects the rays before they reach your skin. Sunblock is thicker than sunscreen and often goes on with a white film. Think: the white stuff your lifeguard puts on his nose. Although zinc-oxide-infused sunblock naturally protects against both UVB and UVA rays, its level of protection isn’t measurable. SPF, on the other hand, measures the level of protection in sunscreen. Sunblock, which has fewer irritating ingredients than sunscreen, is your best bet if you have sensitive skin. Just watch those new board shorts—the thick paste is known to get messy.

Source:  @MensHealthStyle for more answers to your style and grooming questions.

Cilat janë përfitimet e kremit Anti Rrudhë…?

download

Porositni kremin tuaj anti rrudhë këtu

 

Formula pёr tё cilёn po flas punon nё dy drejtime kryesore:

RRIT SASINЁ E KOLAGJENIT NЁ LЁKURЁ
Me kalimin e viteve lёkura jonё ka gjithnjë e mё pak kolagjen, kёshtu qё ajo e humbet elasticitetin e saj. Pёr mё tepёr, lёkura “kujton” shprehjet dhe lёvizjet e fytyrёs, kёshtu qё shfaqen rrudhat. Rritja e kolagjenit në mënyrë natyrore ndihmon nё ngadalёsimin apo edhe eliminimin e kёtyre ndryshimeve.

HIDRATON THELLЁSISHT LЁKURЁN
Lёkura duket keq e mё keq dhe duket mё e vjetёr pasi kur ne plakemi, ajo humbet ujë. Duke mbajtur nivele tё pёrshtatshme hidrimi, ne shmangim shfaqjen e rrudhave tё reja dhe thellimin e mёtejshёm tё atyre ekzistuese.

Ky “ekstrakt rinie” super efektiv ёshtё njё kombinim i Pantenol-D, Acid Hyaluronic dhe vaj Borage (lule ylli) – i shtuar nё sasinё e duhur pёr t’u pёrputhur natyrshëm me pёrbёrёsit natyrorё tё lёkurёs. Kjo ndihmon nё pёrthithjen e shpejtё tё pёrbёrёsve nё shtresat e njёpasnjёshme tё lёkurёs dhe jep efekt tё menjёhershёm pёr njё lёkurё tё lёmuar.

Ti je vetёm njё hap larg nga aplikimi i kremit pёr tё pasur njё vetёvlerёsim mё tё mirё. Njё pёrdorim i rregullt do t’ju sigurojё juve njё lёkurё tё bukur dhe tё freskёt.

I LEHTË
Nuk kёrkon pjesёmarrjen e njё specialisti bukurie ose tё njё dermatologu. Ti vetёm duhet tё aplikosh kremin nё fytyrё dhe lehtёsisht ta pёrhapёsh me majat e gishtave. Do ta dallosh efektin e menjёhershёm pozitiv mbi rrudhat – ato do tё bёhen mё tё cekёta.

I SIGURT
Kremi që i përket kёtij trajtimi ka kaluar shumё teste tё detajuara dhe ka marrё njё certifikatё. Ёshtё provuar se nuk shkakton alergji, pigmentim të lëkurës së fytyrës ose ndonjё efekt tjetёr anësor. Kremi u bё i famshёm shumё shpejt tek njerёzit e famshёm, aktoret dhe gjithashtu edhe nё njerёzit e zakonshёm. Mori komente fantastike nga tё gjithё doktorёt dhe tani pёrdoret nё sallonet e trajtimit tё bukurisё.

JEP REZULTAT TЁ MENJЁHERSHЁM
Njё ditё ёshtё mjaftueshёm pёr hollimin e rrudhave dhe pёr ta bёrё lёkurёn tuaj elastike, shkёlqyese dhe tёrёsisht tё hidratuar. Aplikimi i rregullt i kremit

Kjo mund tё jetё ndёr metodat mё efektive nё dispozicion të njerёzve të zakonshёm, pёr heqjen e rrudhave dhe pёr tё pёrmirёsuar paraqitjen e lёkurёs. Pёrveçse ёshtё ekzaminuar nga njё skuadёr shkencёtarёsh dhe ёshtё dokumentuar nga NCBI (U.S. Qendra Kombёtare e Informacionit Bioteknologjik Sh.B.A), kremin e kam testuar te vetja ime dhe te shumё njerёz tё tjerё, Znj. Juliana Fino nga Tirana.

Porositni kremin tuaj anti rrudhë këtu

 

Ham and Pea Soup

Looks perfect!

The Domestic Man

Gluten-Free, Paleo, Perfect Health DietPNW friends! I’ll be appearing in Portland, Seattle, and Vancouver BC next month, signing books with Sarah Ballantyne and Mickey Trescott! More info on my events page.

Peas are an ancient food, eaten seasonally during the Paleolithic era. They were also one of the first cultivated plants, first grown in Western Asia about 8,000 years ago, and spreading to nearly every major culture from there. Today, there are many reasons to enjoy peas. They are very economical, and frozen sweet peas are one of the cleanest vegetables even when raised conventionally. They’re also very practical, since grabbing a handful of frozen peas from the freezer couldn’t be simpler. This soup is a great example of how convenient the little green guys are; start to finish, you can be enjoying this delicious and deeply flavorful meal in 25 minutes.

The word pea has an interesting origin; it was originally…

View original post 202 more words

Image

Be on Other’s Shoes

Have you ever tried to be on other’s shoes?

Personally I often find myself in some situations and conversations, to tell the truth, in the mentality of Albania are extremely common.

I do not know if, is the fact that we have a backward mentality, a poor spiritual world, an empty and meaningless life , or, we really have no any other better thing to do than to judge life , thoughts or actions of others. These “others” may be individuals unknown to us, in the best case, as anyone like gossip, but also can be our friends, our family, important people in our lives. Important…? It depends on what each of us will understand with “important”. I think I’m “important” for my family, for my friends, colleagues and so on, referring to each of the relationships I create with them. If I find myself in a situation when one of my friends, who, according to my evaluation parameters, I consider “important”, for another friend, who, again according to my parameters should be important for my friend, and he take the responsibility to judges, without the right, his life, his decisions and actions, I have nothing that only to put in question the parameters of my evaluation… If you care about your friend tell him directly your “concerns”…

I know, many of you just can’t understand what i am saying. But it is a big pressure and an anger that comes when I am facing such situations.

MY FRIENDS… !!! Let people living their life…please. Do anyone care about your life? Not at all, go and find a hobby instead.

I won’t be there always listening you slander, backbite or mock other people’s lives. Is that empty your life, so your only word sound are to blame others, with no reason and no right?? Stop it, look forward, fight your life emptiness and be a support to your friends, relatives and family.

Trust me, it will be the best you will do in your live, you will find joy on doing that, and will never stop doing that. Trust me i am saying that from my experience. This is why you still are my friend…

download

Man’s see what makes you UNIQUE

Image translation agency

Picture: Brent Lynch, Musetouch. 

 

This may come as a shock to you but guys have different eyeballs than you do. You know why I’m saying that? Because when YOU look at yourself in the mirror, you see that front tooth that’s a bit crooked, the line where your bra presses in (you call this your “back fat”), the too-small breasts or the too-wide rear, your goofy knees, funny toes…. The list goes on and on. But you know what your MAN sees? A woman he’d love to strip naked and get busy with right this instant, maybe sooner. My personal body part confession… Maybe you have a muffin top “thing,” but I used to HATE my feet. When I was a teenager, I had surgery on my big toes (bunions, it’s such an ugly word!!) and for the next 20 years I zealously covered my feet. I never EVER owned a pair of sandals or open-toed shoes and would have died before I let a man openly look at my feet. I have a big scar running the length of both big toes. My second toe is longer. My feet are… wanky. You know. Ugh, I could make myself MISERABLE thinking about my feet. Shockingly, amazingly, wonderfully, I found a man actually willing (he would say, desperate!) to marry me.I hope you’re laughing now, but at the time, I found it next to impossible to think about what kind of man would marry me “even with these feet.”

3 ways MEN see your body…

If you asked my man which of my physical attributes attracted him, it’s really hard for him to move past the standard answer you’d probably get from any man. You can almost see a physical effort as he drags his sex-craving brain past the chest, past the butt, and FINALLY he’ll tell you something like, “She has gorgeous shoulders…”I bet he didn’t even know I had scars on my feet for the first 10 years we were married. Here’s the thing: Men see your body in three ways, and it’s nothing like the way you see yourself.

They see what makes you WOMANLY

This means when they look at you they instantly notice the things about your body that make you uniquely a woman. Breasts, hips, ass, curves… Even the way you walk. It’s nearly impossible for a red-blooded heterosexual male to notice anything before they read the parts of your body that say: I am a woman.Your arm flaps do not make this list. Your cellulite does not make this list. Your stretch marks do not make this list. Sorry.

They see what makes you UNIQUE

 

That chipped tooth you hate? They think it’s kind of charming. The muffin top? They can’t see it because it’s too near your ass, which they think is the finest thing in nine counties. Do you think your lips are too thin? They just love it when you smile at them. (And truthfully, when they think about your lips on their body, they are NOT thinking “Oh her lips are too thin.” I PROMISE.) If guys notice a particular body part of yours that you think makes you hideous (and I guarantee you they would never use that term) they just think it makes you uniquely…you! And since it’s YOU they are desperate for, they want that part of you as much as the others.

They see what you constantly draw their attention to.

This is where you have the power to rock or ruin a relationship.

When you constantly complain about your own body, a man’s desire to enjoy and love you are being eroded a little at a time. In other words, you’re rejecting him. He thinks, “I could touch her body all day,” and you say, “I’m too flabby.” You’re not only tearing yourself down, you’re tearing HIM – his thoughts, his desires for you, his excitement about you – down.  And it works the other way, too. Show off your pedicure (I do, now!), go sleeveless, wear that backless dress, and ruthlessly tease him with the body he absolutely adores.

A man loves a REAL woman,Of course he looks at the naked, “perfect” girls in the magazine or online. And of course you’re bombarded with “perfect” skinny chicks on the runway or the billboard.But a picture of perfection – whether it’s real or not – is no competition whatsoever for a living, breathing, fragrant woman sitting next to a man at a restaurant. Or pressed slightly against him in the elevator. Perfection can go hang; you are up close and personal. Stepford wives are creepy. You can be assured that while he might fantasize about a playmate of the month, he’ll take a real woman over a figment of his imagination EVERY time. Celebrate your body (and let him do it, too)!Of course you want to invest time and energy into a healthy, beautiful body. But meanwhile, don’t let your own issues with your body drive him away. You deserve all the fabulous man-attention as he wants to give you!

 

 


translation agency

A mundet Joga të djegë më shumë kalori se vrapi?

Image

Kris Fondran thote se Joga, nje teknike ushtrimi e hershme medituese mund te beje me shume se cdo lloj ushtrimesh te tjera, sepse mund te djege te njejten sasi kalorish me me pak stres dhe demtim te trupit tuaj. Kris ka ndertuar nje program te posacem Joga i quajtur Shapeshifter Yoga, e cila ben qe te digjni me shume kalori se sa ju mund te beni duke vrapuar. Kris Fondran zoteron diplomim Master ne Shkenca Ushtrimore dhe ka nje njohuri te thelle mbi anatomine dhe funksionimin e trupit te njeriut. Ne eksperimentet qe ajo ka realizuar, ajo ka matur djegien e kalorive te saj nderkohe qe ajo realizonte poza te thjeshta te joges. Duke i bere ato vazhdimisht ju arrini ne nje gjendje qe ajo e quan “rrjedhje”, nje pike ku djegja e dhjamit behet ne shkalle ekstreme. Ne kete shkalle ne nje joga normale prej 60 minutash ju mund te digjni 500 kalori, e njejta qe do harxhonit per te njejten kohe permes vrapimit te shpejte. Me te njejtin impakt, por pa dhimbje te kembeve apo mesit nese do te vraponit. 

Joga ndihmon qe qe ju te humbisni peshen edhe permes ç’stresimit. Kur ushtroheni deri ne nivele te larta te acarimit fizik apo emocional, trupi juaj fillon te prodhoje hormonin kortizol dhe kur ky hormon gjendet ne trupin tuaj, trupi juaj kerkon qe ju te hani. Kortizoli eshte ai qe shkakton “stresin e ushqimit“ qe ju ben te hani gjerat njera pas tjetres kur jeni ne tension dhe stres. Joga ka treguar per vite me radhe se eshte nje menyre per te relaksuar mendjen dhe trupin, qe do te thote qe ju mban me te holle pasi larg leshimin e kortizolit ne trup. Shapeshifter Yoga shkon edhe me tej, ju mund ta kryeni edhe ne shtepi. Kerkoni per Shapeshifter Yoga video library.